Narożniki ścian są narażone na częste uszkodzenia, zarówno w mieszkaniach, w tracie budowy domu czy w miejscach publicznych, takich jak szkoły, przychodnie zdrowia itp. W mieszkaniach najczęściej obija się je wnosząc meble albo sprzęt AGD, również dzieci ich nie oszczędzają. Na szczęście dość łatwo sobie poradzić z tym problemem.
Jak wybrać narożnik
Na rynku są dostępne narożniki w różnych rozmiarach i każdy bez problemu znajdzie odpowiedni do swojego wnętrza. Można wybierać wśród takich z tworzywa sztucznego, elastycznych, ze stali nierdzewnej a nawet dekoracyjnych. Wszystko zależy od tego, w jakim pomieszczeniu chcemy zabezpieczyć naroże ściany. Wybór jest ogromny i tak naprawdę tylko od nas samych zależy na jaki się zdecydujemy. Narożniki ochronne montuje się za pomocą kleju, ale są też wersje samoprzylepne.
Rodzaje narożników
Przyjrzyjmy się, w takim razie, z czego można wybierać.
Najczęściej wybieranym zabezpieczeniem narożników ścian jest odbojnica płaska. Jest to narożnik o kącie prostym i nie odstaje od ściany. Dzięki temu, że wykonana jest z akrylu, jest odporna na pęknięcia i zarysowania. Montuje się ją za pomocą kleju i taśmy samoprzylepnej. Zaletą jest to, że występuje w wielu wariantach kolorystycznych. Prosta, ale skutecznie chroni ścianę.
Mamy także narożniki wzmocnione. Dzięki temu, że zastosowano w ich konstrukcji aluminium i PCV są odporne na bardzo silne uderzenia. Znajdują zastosowanie w tych miejscach, które są szczególnie narażone na obicia, np w takich miejscach jak szpital. Ten narożnik montuje się przy pomocy kołków. Tak samo jak narożnik płaski, dostępny w szerokiej gamie kolorystycznej.
Innym rodzajem narożnika jest narożnik regulowany. Dzięki temu można go dopasować do każdego kąta, nawet nieregularnego. Dodatkowo jest płaski, zaledwie 2 mm grubości i idealnie przylega do ściany. Produkuje się jej z PCV w dodatkiem akrylu, dzięki temu jest odporny na pękanie. Montowany na klej lub taśmę samoprzylepną.
Do ścian o zaokrąglonych kątach najlepszy będzie narożnik regulowany z zaokrągleniem środka. Taki narożnik jest odporny na różnego rodzaju uszkodzenia, ponieważ do jego produkcji zastosowano twarde PCV i akryl.
Tam, gdzie muszą być spełnione rygorystyczne normy sanitarne, idealnie sprawdzi się narożnik ze stali nierdzewnej. Takie montuje się głównie w kuchniach lub laboratoriach.
Wśród narożników mamy także elastyczne wykonanie z miękkiego materiału. Ich specjalny kształt pozbawiony jest ostrego kąta dlatego z powodzeniem znajdzie swoje zastosowanie w przedszkolach, szkołach a nawet w domach.
Zabezpieczenie narożników ścian, jak się okazuje, nie jest tematem błahym i warto poświęcić nieco czasu i zastanowić się nad wyborem. Pozwoli to zabezpieczyć ściany, dzięki temu długo będą wyglądały schludnie i estetycznie.