sztrum.pl

Dom i Ogród

doniczki
Dom

Nasza propozycja na doniczki, które można umieścić na zewnątrz

Doniczki na balkon, taras lub do ogrodu powinny być dopasowane do aranżacji oraz kolorystyki przestrzeni. Jednak to nie wszystko. Muszą być dostosowane do warunków zewnętrznych, a jednocześnie do rodzaju rośliny. Rynek proponuje naprawdę wiele opcji, przez co wybór warto poddać chwili namysłu. Doniczki ogrodowe? Na balkon? A może na taras? Niezależnie od tego, które potrzebujesz, poznaj nasze propozycje tych akcesoriów zewnętrznych!

Zalety dużych doniczek

Doniczki ogrodowe, na taras, jak i na balkon to artykuły zarówno praktyczne, jak i dekoracyjne. Producenci proponują je w wielu zróżnicowanych formach, od niewielkich rozmiarów po naprawdę duże. Wszystkie mają jednak swoje zalety. Już nawet niepozorne rośliny, opakowane w piękną doniczkę robią wrażenie. Estetycznie zespolone z pozostałymi wariantami mogą odmienić każdy balkon czy ogród. Doniczki na taras lub inne miejsca na zewnątrz powinny być odpowiednich rozmiarów. Te z głębokim dnem sprawiają, że roślina nie zmarznie jesienią lub zimą. Zapobiegają także wysuszeniu korzeni, ponieważ drzewko cały czas ma dostęp do wody, znajdującej się u podstawy doniczki. 

O czym pamiętać wybierając donice zewnętrzne?

Wybierając doniczki na balkon lub ogólnie na teren zewnętrzny, w którym są one odsłonięte na działanie czynników zewnętrznych, pamiętaj, by zwrócić uwagę na jakość wybranego rozwiązania. Produkty te muszą być odporne na zmienną pogodę. Powinny również posiadać system odprowadzania wody. Znaczenie ma także materiał, z którego wykonano doniczki na taras. Warianty z plastiku mogą pod wpływem słońca ulegać przebarwieniu. Jednocześnie akcesoria nie powinny być zbyt lekkie, by nie przewróciły się przy pierwszej lepszej ulewie. Unikaj ponadto produktów metalowych, które na słońcu mogą się bardzo przegrzewać. Na koniec pamiętaj także o tym, by dopasować wszystkie donice do wybranej aranżacji. Najlepiej gdy produkty te są spójne ze stylem ogrodu, a zarazem utrzymane w tych samych kolorach czy wzorach. 

Nasze propozycje doniczek

Doniczki ogrodowe różnią się między sobą rozmiarem, wzorem, kolorem oraz materiałem wykonania. Ta ostatnia cecha wpływa jednak najmocniej na zastosowanie, jak i wygląd artykułów. Możesz więc zdecydować się na następujące propozycje:

  • doniczki ceramiczne — ceramika jest bardzo popularnym materiałem, który sprawdzi się na taras, balkon i ogólnie na zewnątrz. Są ciężkie, dlatego zapewniają stabilną ochronę roślinom;
  • doniczki na balkon z betonu — są równie masywne co donice ceramiczne, dlatego świetnie nadają się szczególnie na taras. Jeśli chcesz je dopasować do ogrodu, postaw na mniejsze konstrukcje, które bez problemu przeniesiesz w dowolne miejsce. Ich zaletą jest to, że prezentują się naprawdę efektownie i mogą urozmaicić ogrodową aranżację, a zarazem posłużą na lata;
  • donice drewniane — pozwalają ziemi oddychać, jednak by spełniały swoje zadanie, muszą być połączone z innym tworzywem. Samo drewno często niestety puchnie i może zacząć przeciekać.

Materiał zewnętrzny