sztrum.pl

Dom i Ogród

Budownictwo

Wynajem mieszkania ze zwierzętami

W obecnych czasach coraz więcej osób decyduje się na wynajem mieszkania. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie dla obu stron, zarówno właścicieli mieszkania, jak i ich najemców. Jednak wiele osób, które chcą wynająć mieszkanie posiada zwierzęta, co często nie jest mile widziane przez właścicieli. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat takiej kwestii jak wynajem mieszkania ze zwierzętami.

Obawy właścicieli mieszkań

Przede wszystkim można stwierdzić, że właściciele mieszkań mają pewne obawy, żeby wynajmować swoje nieruchomości osobom posiadającym zwierzęta. Im wyższy jest standard danego lokalu, tym właściciele rzadziej zgadzają się na wynajem ze zwierzętami. Psy lub koty bardzo często powodują spore zniszczenia w mieszkaniu. Nie ma to raczej znaczenia w przypadku mieszkań, które posiadają dość niski standard. Jednak jest bardzo istotne w lokalach mieszkalnych po remoncie lub mieszkaniach, które są zupełnie nowe oraz zostały wykończone w najwyższym standardzie. Powody, dla których właściciele nie chcą wynajmować mieszkań osobom ze zwierzętami są bardzo zróżnicowane. Wśród nich przede wszystkim wymienia się możliwość zniszczenia oraz zabrudzenia różnych elementów wyposażenia mieszkania, co jest najbardziej istotną kwestią dla wszystkich wynajmujących. Oprócz tego wiele osób obawia się również problemów z sąsiadami, ponieważ zwierzęta bardzo często zachowują się zbyt głośno oraz powodują nadmierny hałas. Największe problemy zazwyczaj wynikają z posiadania zwierząt o stosunkowo dużych rozmiarach.

Jak się zabezpieczyć?

Jeśli właściciel mieszkania wynajmuje je oraz nie życzy sobie najemców ze zwierzętami to ta kwestia powinna zostać zawarta w stosownej umowie, która zazwyczaj jest sporządzana pomiędzy dwoma stronami. Tylko dzięki temu będzie możliwe egzekwowanie braku posiadania zwierząt przez najemcę. Oprócz tego przed podpisaniem umowy najemca powinien zostać powiadomiony o fakcie, że właściciel mieszkania nie zgadza się na wynajem ze zwierzętami. W umowie powinny znajdować się również sankcje za to, że nie będą przestrzegane jej zapisy. Takie rozwiązanie na pewno skutecznie zniechęci najemców przed okłamywaniem właścicieli w tego rodzaju kwestiach. Natomiast jeśli właściciel zgadza się, aby najemca wynajął lokal wraz ze zwierzęciem to powinien on co jakiś czas sprawdzać stan techniczny lokalu, a także zmiany, jakie w nim zaszły na przestrzeni czasu. Jeśli jakieś elementy wyposażenia mieszkania ulegną zniszczeniu to koszty ich napraw powinien ponosić wyłącznie wynajmujący. Warto o tym pamiętać.