sztrum.pl

Dom i Ogród

Budownictwo

Apartament a mieszkanie – czy to nazewnictwo można stosować wymiennie?

Większość ogłoszeń sprzedaży mieszkań ma w tytule „apartament”. Mogłoby się wydawać, że nasze mieszkania są wyjątkowo luksusowe i ekskluzywne. Jak jest jednak naprawdę? Apartament a mieszkanie czy można to nazewnictwo stosować wymiennie?

Definicja – nie istnieje!

Apartament a mieszkanie w ogłoszeniach sprzedaży nieruchomości stosowane są bardzo swobodnie. Już 15 metrowe mieszkanie potrafi być ”apartamentem dla młodych”, co jest bardzo wielką nieścisłością, by nie powiedzieć klasycznym mydleniem oczu, którego dopuszczają się nieuczciwi pośrednicy oraz deweloperzy.

Trzeba wiedzieć, że w naszym prawie nie występuje pojęcie „apartament”. Możemy jedynie odwołać się do Leksykonu nieruchomości W. Kluwersa, gdzie przeczytamy, że apartament, to „przestronne mieszkanie o podwyższonym standardzie”. W Słowniku języka polskiego apartament określony jest jako „luksusowo urządzone, wielopokojowe mieszkanie lub pokój w hotelu”.

Warto zwrócić uwagę, że oba źródła podkreślają dwie rzeczy. Duży metraż oraz luksusowe, ponadstandardowe wyposażenie i wykończenie. Zgodnie z tymi definicjami apartamentem nie może być 30 metrowa kawalerka. Metraż ma tu decydujące znaczenie.

Bardzo ważny jest również standard. Liczy się nie tylko wykończenie mieszkania, ale również standard budynku. Gustowna, elegancka i przede wszystkim funkcjonalną przestrzeń ma ogromne znaczenie. Apartamenty znajdują się w budynkach, gdzie jest basen, siłownia czy strefa fitness. Ochrona budynku już dziś nie jest czyś wyjątkowym.

Prestiżowa lokalizacja

Jedną z cech specyficznych apartamentu jest prestiżowa lokalizacja. Co to znaczy?

Mieszkania, które znajduje się na blokowisku z lat 80- tych w żadnym wypadku nie można nazwać apartamentem, nie zależnie od tego, jak luksusowo byłoby wyposażone. Jest to lokalizacja, która nie jest ekskluzywna i nic tego nie zmieni.

Apartamenty powinny znajdować się w lokalizacji, która z jakiegoś powodu jest atrakcyjna. Nad morzem będzie to widok na Bałtyk. W górach piękne stoki rozpościerające się za oknem, a w dużych miastach Starówka, która zawsze jest pożądaną lokalizacją.

Każde miasto ma swoje pożądane lokalizacje i mieszkańcy na pewno je znają i potrafią wymienić miejsca, w których powstają eleganckie, ekskluzywne budynki.

Apartament a mieszkanie to nie jest jednoznaczne określenie tej samej nieruchomości. Nawet bez prawnej definicji bardzo wyraźnie widać różnice między standardem jednego a drugiego mieszkania. Nie znaczy to jednak, że w ogłoszeniach sprzedażowych możemy liczyć na prawidłowe określenie danej nieruchomości. 30 metrowy apartament zawsze będzie sprzedawał się lepiej niż 30 metrowe mieszkanie.