sztrum.pl

Dom i Ogród

wentylatory wysokotemperaturowe
Dom

Jak działają wentylatory wysokotemperaturowe?

Wentylatory służą do transportu czystego powietrza albo innych gazów. Wykorzystuje się je zarówno w użytku domowym, jak i przemysłowym. Niekiedy transportują gazy o bardzo wysokich temperaturach, które mogłyby uszkodzić materiał, z jakiego wykonane są łopatki wentylatora. W takich przypadkach idealnie sprawdzą się modele wysokotemperaturowe.

Czym są i jak działają wentylatory wysokotemperaturowe?

Wentylatory przemysłowe wysokotemperaturowe nazywane inaczej żaroodpornymi, mają za zadanie usuwać gorące powietrze z pomieszczenia albo sprzętu na zewnątrz budynku lub też na duże odległości. Modele te składają się z obudowy, solidnych ostrzy oraz silnika, którego zadaniem jest wprawienie ostrza w ruch. Łopatki zamocowane do piasty tworzą wirnik, który może obracać się zgodnie albo przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Co ważne, da się zmienić kąt pracy łopatek wirnika. Poszczególne modele mogą różnić się swoją konstrukcją. Najczęściej w sprzedaży dostępne są te pracujące w zakresie temperatur 50-70 °C. Dane jednostki różnią się też parametrami, w zależności od swojego celu przeznaczenia. Wysokiej jakości wentylatory charakteryzują się niezawodnością i wysoką wydajnością. Są w stanie pracować w trybie ciągłym, w wyjątkowo trudnych warunkach. Nowoczesne urządzenia mogą transportować nawet gorące powietrze, które osiąga temperaturę 400°C!

Czym różnią się wentylatory wysokotemperaturowe od zwykłych modeli?

Wentylatory wysokotemperaturowe różnią się od klasycznych wentylatorów swoją budową, technologią produkcji i materiałem wykonania danych komponentów. Urządzenia tego typu wyróżniają się znakomitymi parametrami wytrzymałościowymi. Wszelkie modele żaroodporne wykazują się odpornością na korozję i wysokie temperatury. Zazwyczaj wykonuje się je z takich materiałów jak: blacha stalowa ocynkowana, blacha kwasoodporna czy blacha nierdzewna. Takie modele różnią się też sposobem napędu. Wentylator wysokotemperaturowy może być wyposażony w wymiennik ciepła, którego celem jest redukcja przekazywania ciepła do silnika. Ponadto dostępne na rynku rozwiązania mogą mieć też napęd pasowy albo napęd przez sprzęgło elastyczne i wałek wielowypustowy.

Wentylatory przemysłowe wysokotemperaturowe- zastosowanie

Wentylatory przemysłowe wysokotemperaturowe sprawdzą się we wszelkich miejscach, w których konieczne okazuje się transportowanie powietrza czy też innego gazu. Dzięki nim ten proces odbywa się sprawnie i w pełni bezpiecznie. Modele te nie tylko są w stanie transportować gorące powietrze, ale także to silnie zanieczyszczone. Okazują się więc potrzebne między innymi na wszelkich liniach przemysłowych, w odlewniach, hutach i innych miejscach zajmujących się obróbką termiczną.

Wentylatory wysokotemperaturowe to specjalistyczne urządzenia, które przydają się w licznych gałęziach przemysłu.