sztrum.pl

Dom i Ogród

pokój dziecięcy
Dom

Meble do pokoju dziecka- na co postawić?

Dziecięcy pokój powinien być urządzony w wyjątkowy sposób. Maluchy bardzo szybko rosną, w związku z tym zmieniają się ich potrzeby. Pokój musi być więc dostosowany do wieku dziecka, ponadto musi być bezpieczny i funkcjonalny.

Jakie kwestie wziąć pod uwagę wybierając meble?

Wybierając meble do pokoju dziecka, warto postawić na te, które posłużą mu przez dłuższy czas. Częste remonty mogą okazać się dla rodziców dużym utrapienie. Dobrym rozwiązaniem są więc produkty rosnące wraz z maluchem. Kupując meble, należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na ich jakość. Mniejsze dzieci niestety szybką niszczą swoje rzeczy, np. zalewając je napojami czy rysując różnymi artykułami. W pokoju dziecięcym najlepiej sprawdzą się więc modele wykonane z wytrzymałych materiałów.

Polecane są między innymi solidne drewniane meble. Kolejnym istotnym parametrem jest wielkość pomieszczenia. Zazwyczaj dziecięce przestrzenie nie są zbyt duże. Przed zakupem należy więc zweryfikować to, czy dany zestaw zmieści się w pokoju i nie będzie zbytnio go zagracał. Maluchy potrzebują w końcu wystarczającą ilość miejsca do zabawy. Istotny jest też wzrost i wiek dziecka. Biurko i krzesło muszą być dostosowane do wzrostu pociechy. Polecane są zwłaszcza biurka regulowane, czyli rozwiązania na długie lata.

Meble w pokoju dziecięcym- czego nie może zabraknąć?

W pokoju dziecięcym nie może zabraknąć wygodnego i odpowiednio dużego łóżka. Warto dobrać do niego wysokiej jakości materac o średniej twardości. W pokoju niemowlęcym musi też pojawić się komoda do przewijania, jak i meble do przechowywania akcesoriów. W przestrzeni tworzonej dla przedszkolaka nie może zabraknąć biurka, krzesełka, komody czy szafy. Dziecięcy pokój musi zostać wyposażony w odpowiednią ilość miejsca do przechowywania. Przydadzą się więc też kosze, organizery, meble z dużą ilością szuflad itp.

Jakie kolory można zastosować w pokoju dziecięcym?

Młodsze dzieci preferują żywe i kontrastowe połączenia. Do kolorów ścian warto dobrać odpowiednie dodatki i akcesoria, w podobnych barwach. Co ważne, jeśli rodzice zdecydują się na meble kolorowe czy też w bajkowe wzory, wówczas ściany powinny być gładkie i stonowane. Starsze dzieci lubią intensywne barwy. Można zdecydować się np. na ciepłą żółć, a w przypadku nastolatków uniwersalnym wyborem będą odcienie szarości. Ciekawym rozwiązaniem jest też pomalowanie tylko jednej ściany na mocny kolor i pozostawienie reszty w jasnym odcieniu.

Meble gotowe czy na zamówienie?

W przypadku poddaszy i pokojów o niestandardowych kształtach lepiej sprawdzą się meble na zamówienie. Dzięki nim łatwiej będzie można zagospodarować dostępną przestrzeń. Jeśli jednak pokój ma standardowy kształt i nie ma w nim problematycznych skosów i filarów, wówczas można postawić na gotowy zestaw.