sztrum.pl

Dom i Ogród

projekt domu
Budownictwo

5 najczęstszych błędów przy wyborze projektu domu

Wybór projektu to krok, od którego zależy wygoda i poziom funkcjonalności, jaki będzie oferować nowy budynek mieszkalny. Nie zawsze inwestor jest w stanie określić wszystkie swoje potrzeby, a to powoduje, że pojawiają się kosztowne błędy na etapie wyboru projektu domu. Jeśli chcesz wiedzieć, jak ich uniknąć, w poniższym artykule dzielimy się przydatnymi przestrogami. 

1. Podjęcie współpracy z zaufanym biurem architektonicznym

Zdarza się, że klienci biur architektonicznych mają nierealne wyobrażenia na temat kształtu swojego przyszłego domu. Tym samym na etapie uzgodnień projektowych forsują swoje niezbyt praktyczne pomysły. W takich przypadkach rolą architekta jest przedstawienie racjonalnych argumentów, które albo nadadzą realny kształt wyobrażeniom klienta, albo też odwiodą go od niemal niemożliwego do zrealizowania pomysłu. 

Zadaniem architekta nie jest tylko spełnienie marzeń klientów, ale także zapewnienie, że projekt będzie funkcjonalny, bezpieczny i zgodny z rzeczywistością. Dlatego tak istotna jest edukacja klientów na temat ograniczeń i możliwości związanych z realizacją projektów. Z takiego założenia właśnie wychodzą pracownicy biura architektonicznego działającego w Katowicach, GIGAarchitekci.pl.

Dodatkowo profesjonalne biuro architektoniczne jest podmiotem, który na pewno ma własną bazę projektów domów. Tym samym klient wspólnie z architektem są w stanie wybrać projekt spełniający oczekiwania przyszłych mieszkańców. Ważne jest też to, czy projektant przewiduje ewentualne wprowadzanie zmian do gotowego projektu. 

2. Nieumiejętność wyrażenia swoich potrzeb po stronie klienta

Osoby, które zabierają się za budowę własnego domu, nie zawsze interesują się architekturą. Tym samym ograniczenia w kontekście wyobrażenia swoich potrzeb sprawiają, że trudno jest stworzyć w projekcie wizję domu spełniającego swoje zadanie. Niestety klient dopiero w momencie, gdy wprowadza się do domu, przekonuje się o jego mankamentach. 

Aby lepiej dokonać samooceny własnych potrzeb względem przyszłej nieruchomości, warto wykonać pracę analityczną — dokonać dokładnej analizy swoich codziennych zwyczajów związanych ze spędzaniem czasu w domu. Takie rozważania powinny też uwzględnić zauważalne wady obecnego stanu rzeczy. Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie, “czego mi brakuje w obecnym miejscu zamieszkania?”. Odpowiedź na to pytanie będzie odgrywać kluczową rolę na etapie ustalania szczegółów projektu domu z architketem. 

3. Brak myślenia w dłuższym horyzoncie czasowym

Ocena potrzeb przez pryzmat obecnego stanu to chyba jedno z najpoważniejszych zaniedbań, które można spotkać u osób planujących projekt domu. Często inwestorzy oceniają swoje wyobrażenia idealnego domu przez pryzmat obecnych potrzeb. Zdarza się, że nagle  rodzina się powiększa lub przeciwnie, dzieci się wyprowadzają z domu, a ten przestaje spełniać swoje założenia.

Ograniczenia przestrzenne w przypadku powiększenia liczby lokatorów są trudne do przeskoczenia — niestety rozbudowa domu z różnych przyczyn przeważnie jest niemożliwa. A to sprawia, że codzienne życie w domu staje się uciążliwe. 

4. Mało elastyczny budżet

Zdarza się, że projekt jest w pełni funkcjonalny i zgodny z wizją inwestora. Niestety pojawia się trudność w jego realizacji wynikająca z ograniczeń finansowych. Nagłe zmiany na rynku sprawiają, że realizacji inwestycji wymaga większych pieniędzy, niż początkowo zakładał to projekt. Taka sytuacja często prowadzi do nagłym zmian projektu, które najczęściej odbijają się negatywnie na realizacji inwestycji zgodnie z początkowymi założeniami. 

Warto więc już na etapie szukania projektu domu uwzględnić możliwości finansowe — warto wybrać projekt, którego realizacja pozwoli zachować pewną poduszkę finansową do wykorzystania w przypadku nagłych skoków cen. 

5. Nieznajomość realiów inwestycji budowlanych

Opóźnienia to naturalny element inwestycji budowlanych — nie tylko tych wielkich, w których duże przedsiębiorstwa budują autostrady, czy hale magazynowe. Opóźnienia również zdarzają się w przypadku inwestycji prywatnych, także tych dotyczących domów jednorodzinnych. Powodów może być tutaj kilka. 

Czasem właśnie wina leży po stronie projektu — np. specyficzne materiały budowlane nie są dostępne w danym momencie. Takie sytuacje w naturalny sposób prowadzą do trudności w dotrzymaniu terminów realizacji inwestycji. 

Na pewno nie uda się zabezpieczyć na każdą ewentualność, ale warto pamiętać, że projekt domu może wymagać dłuższego czasu realizacji prac budowlanych. A to czasem może rzutować na problem z terminem wyprowadzki ze starego mieszkania. 

5 najczęstszych błędów przy wyborze projektu domu — podsumowanie

Wybór projektu domu to krok, od którego naprawdę wiele zależy. Jak już wspomnieliśmy na początku, współpraca z zaufanym i rzetelnym architektem może pomóc uniknąć wielu trudności związanych z wyborem idealnego projektu. Sugerujemy więc kontakt z rzetelnym biurem architektonicznym, które pomoże przejść przez ten ważny etap. 

Artykuł sponsorowany