sztrum.pl

Dom i Ogród

Ogród

Nawadnianie ogrodu – porady jak zrobić to dobrze

Piękny, zadbany ogród to wizytówka domu. Warto zadbać, by rośliny w nim rosnące wyglądały zdrowo i elegancko. Najważniejszym elementem pielęgnacji terenu jest nawadnianie. Jak podlewać warzywa i kwiaty, by czuły się dobrze?

Podlewanie ręczne

Nawadnianie ogrodu ręcznie to duży problem. Przede wszystkim należy rano lub wieczorem podlewać rośliny. Może to być bardzo uciążliwe, gdyż każdy wyjazd czy wakacje powodują, że kwiaty bardzo odczują nieobecność właściciela.

Nawadnianie ogrodu porady musi odbywać się, gdy słonce nie grzeje mocno. Mokre liście, na które będą padały promienie słoneczne będą popalone. Podlewanie wieczorne również trzeba przeprowadzać ostrożnie. Zbyt duża różnica temperatur między dniem a nocą oraz duża wilgotność powoduje, że na roślinach rozwijają się grzyby.

Jak widać nawadnianie ręczne jest pracochłonne, zajmuje dużo czasu i wymaga żelaznej dyscypliny. Nie jest to również dobra propozycja dla osób, które często wyjeżdżają. Warzywa i kwiaty, które przez kilka dni nie będą podlewane mogą okazać się nie do uratowania.

Automatyczny systemy nawadniania

System nawadniania najkorzystniej jest zaplanować już na etapie budowy domu i prac wykończeniowych na działce. Dzięki temu nie musimy rozkopywać ziemi, by pociągnąć instalację.

Nie zawsze jest jednak taka możliwość. Czasami trzeba zrobić instalację z opóźnieniem. Jest to zadanie wymagające dużo pracy, ale ma wysoką skuteczność. Automatyczne nawadnianie jest bardzo potrzebne, gdy trawnik oraz ogród mają duże rozmiary. Samodzielne podlewanie może być prawdziwym wyzwaniem.

Nawadnianie ogrodu porady powinno być przede wszystkim obfite. Bardzo ważnym warunkiem jest podlewanie systematyczne. Przesuszonych roślin bardzo często nie daje się uratować.

System automatycznego nawadniania pozwala na redukcję zużycia wody, a jednocześnie mamy możliwość dostosowania ilości wody do potrzeb konkretnych roślin. Nawadnianie może pracować również nocą, gdy parowanie jest mniejsze. Innym sposobem na zmniejszenie kosztów jest podłączenie systemu do własnej studni.

Automatyczne nawadnianie ogrodu porady największą zaletą jest bezobsługowy system. Instalacja jest ukryta pod ziemią, dzięki czemu nie wpływa na estetykę ogrodu. Dzięki automatycznym ustawieniom jesteśmy w stanie zredukować koszty wody nawet do 50%. Jednocześnie podlewanie jest systematyczne, co ma ogromne znaczenie dla wzrostu i rozwoju roślin.

Ogród jest ozdobą domu, ale jest również dużym obowiązkiem, gdyż tylko wypielęgnowany i zadbany stanowi eleganckie uzupełnienie domu. Automatyczne nawadnianie ogrodu to sposób na unikniecie codziennego podlewania oraz redukcję kosztów.