sztrum.pl

Dom i Ogród

Ogród

Jak zaplanować ogród warzywny, by był praktyczny i idealny dla roślin?

Ogród powinien być nie tylko ozdobą domu. Warto zapewnić sobie świeże warzywa, które znajdą się w naszej kuchni i urozmaicą nasze menu. Jak zaplanować ogród warzywny, by był funkcjonalny, a warzywa czuły się w nim dobrze i bujnie rosły?

Miejsce jest ważne

Planowanie ogrodu warzywnego należy rozpocząć od wybrania odpowiedniego miejsca na działce. Warto ogród warzywny umieścić na tyłach domu, tak by część frontowa była przeznaczona na rośliny dekoracyjne.

Rośliny dekoracyjne na froncie działki będą zdobiły nasz ogród. Część warzywna powinna znajdować się z dala od części wypoczynkowej oraz od ulicy, po której często jeżdżą samochody i zanieczyszczają powietrze.

Porządek w warzywach

Planowanie ogrodu warzywnego polega na takiej aranżacji przestrzeni, by rośliny czuły się dobrze, a jednocześnie nam było łatwo je pielęgnować. Warto pamiętać, że pielęgnacja warzyw wymaga dużo pracy i czasu. Wyrywanie chwastów to stała praca. Chcąc robić to wygodnie należy zaplanować grządki nie szersze niż 120 cm. Ścieżka powinna mieć 30 cm. Dzięki takiemu układowi łatwo będzie dotrzeć do każdego miejsca w ogrodzie warzywnym.

Sadzać warzywa należy również pamiętać, by wysokie warzywa znajdowały się bliżej płotu lub ściany domu. Trzeba również zadbać, by warzywa były tak posadzone, by wysokie nie zabierały światła tym mniejszym.

Planowanie ogrodu warzywnego to również umieszczenie roślin tak, by warunki były optymalnie dostosowane do wymagań. Nie wszystkie warzywa dobrze czują się w słońcu, tak jak szałwia. Niektóre lubią półcień (sałata, rzodkiewka). Trzeba wcześniej poznać preferencje roślin, by prawidłowo zaplanować miejsce ich posadzenia.

Planowanie ogrodu warzywnego polega na takim rozsadzeniu roślin, by zapewnić sobie jak najmniej pustych miejsc, gdy dane warzywo już się skończy warto wykorzystać miejsce na kolejne, które rośnie później. Po sałacie, kalarepie, rzodkiewce czy szpinaku można posadzić lucernę lub łubin, które później można wykorzystać jako naturalny nawóz.

Po nowalijkach można wykorzystać miejsce, by posadzić ciepłolubne pomidory, ogórki czy paprykę. Ważne jest również wydzielenie miejsca na warzywa wieloletnie. Rabarbar, szczaw, szczypiorek czy zioła warto posadzić w miejscu, w którym będzie dużo miejsca tak, by mięta mogła rozrosnąć się do pożądanych przez nas rozmiarów, a szczypiorek nikomu nie przeszkadzał kładąc się na ziemi.

Ogród warzywny to szansa na pyszne, zdrowe, samodzielnie wyhodowane warzywa, które wzbogacą naszą dietę. Bardzo ważne jest jednak umiejętne zaplanowanie ogrodu warzywnego. Tylko wtedy będziemy mogli cieszyć się obfitymi plonami.