sztrum.pl

Dom i Ogród

Budownictwo

Jakie są rodzaje okien dachowych?

Okna dachowe są proponowane w różnych rodzajach. Często ich montaż na poddaszu przynosi o wiele większe korzyści niż tradycyjne okna. Warto poznać oferowane typy okien dachowych, by móc zdecydować, który konkretnie model będzie dla nas idealnym wyborem.

Rodzaje okien dachowych

Podział głównie dotyczy sposobu otwierania tych okien. Jednym z rodzajów są okna dachowe obrotowe, które oś otwarcia mają zamontowaną pośrodku wysokości. Zwykle mają umieszczoną klamkę do otwierania. Zaletą tego rodzaju okna jest możliwość dostępu do szyby zewnętrznej, gdyż konstrukcja pozwala na spore obrócenie okna. To sprawia, że czyszczenie szyby zewnętrznej nie jest skomplikowane.

Na rynku proponowane są również okna dachowe uchylno-obrotowe. Posiadają one już dwie osie obrotu. Również są wyposażone w klamkę do otwierania. Cechą tego rodzaju okna dachowego jest brak możliwości samoistnego zamknięcia po uchyleniu. O wiele mniej obraca się w porównaniu z poprzednikiem opisanym powyżej.

Nie brakuje również okien dachowych uchylnych, które posiadają oś obrotu w górnej krawędzi ramy. Niestety takie zastosowanie sprawia, że zewnętrzna szyba jest trudna w czyszczeniu. Problem rozwiązuje się, kiedy dwa okna tego typu są położone obok siebie.

Na rynku dostępne są także okna wysokoosiowe, które umożliwiają lepsze wyglądanie przez nie. Są wyposażone w specjalne siłowniki, które pozwalają na otwarcie skrzydła ponad dach.

Spotkać się można również z oknami wyłazowymi. Inna nazwa tego modelu to okna rozwieralne. Pracują na zawiasach umieszczonych po wybranej stronie – lewej lub prawej. Dzięki nim dostęp na dach jest o wiele łatwiejszy. Są wyposażone w specjalne siłowniki, które zabezpieczają okno przed przypadkowym zamknięciem.

Szyby wykorzystywane w oknach dachowych

Okna dachowe są tworzone na podobnej zasadzie co tradycyjne modele. Posiadają zatem zespolone szyby, czyli zestawy do wybory z dwoma, trzema czy nawet czterema taflami szkła. Są one najczęściej oddzielane ramką dystansową do 16 mm. W szybie stosuje się także gaz ciężki, który ma zredukować przepływ ciepłego powietrza.

Materiał do produkowania okien dachowych

Tutaj również nie ma znaczącej różnicy w porównaniu z tradycyjnymi, pionowymi oknami. Producenci proponują najbardziej popularne na rynku okna drewniane lub te wykonane z tworzywa sztucznego. Zewnętrzna warstwa drewnianych ram jest zabezpieczana aluminiowymi elementami. To niweluje negatywny wpływ warunków pogodowych. W pomieszczeniach typu kuchnia czy łazienka, gdzie panuje podwyższona wilgotność, wykorzystuje się często okna PCW.