sztrum.pl

Dom i Ogród

Budownictwo

Jak wybrać najciekawszy projekt domu?

Wybór projektu domu to jeden z najważniejszych etapów budowy. To dobrze dobrany projekt domu zapewni komfort życia oraz będzie idealnie wpisywał się w działkę, na której zostanie postawiony. Jak wybrać najciekawsze projekty domów?

Dopasować do otoczenia

Najciekawsze projekty domów muszą być dopasowane do otoczenia, w którym się znajdują. Stawiając dom w dzielnicy willowej nie można postawić góralskiej, drewnianej chaty, gdyż będzie ona zupełnie niedopasowana do innych domów.

Najciekawsze projekty domów parterowych bardzo często mają powierzchnię w granicach 120 m2. Jest to optymalna powierzchnia dla rodziny 2 +2. Bardzo ważne jest również dostosowanie domu do kształtu i wielkości działki.

Na niewielką działkę warto wybierać domy, które są piętrowe. Użytkowe poddasze będzie idealne. Dzięki temu działka nie zostanie maksymalnie wykorzystana, co pozwoli na aranżację niewielkiego ogrodu lub placu zabaw dla dzieci.

Na prostokątną działkę warto wybrać projekt domu w kształcie litery I. Długi dom idealnie będzie wpisywał się w przestrzeń.

Funkcjonalność – by było wygodnie mieszkać

Najciekawsze projekty domów to nie tylko estetyczna bryła, ale również funkcjonalne wnętrza. Wybierając projekt domu warto dokładnie zastanowić się, czy garaż ma być w bryle budynku, czy może wolimy wolnostojący. Bardzo ważne jest umieszczenie kotłowni, która powinna być dopasowana do paliwa, którym będziemy ogrzewać dom. Wybierając paliwo, które powoduje duże zanieczyszczenia warto skoncentrować się na projektach, w których kotłownia jest wydzielona i znajduje się za drzwiami. Dzięki temu utrzymamy w domu porządek.

Warto zastanowić się, czy chcemy mieć spiżarnię z prawdziwego zdarzenia. Takie pomieszczenie musi być bardzo przemyślane, by odpowiednia temperatura oraz wentylacja pozwoliły na przechowywanie żywności.

Garderoba, schowki czy użytkowy strych również muszą znajdować się w projekcie domu, który ma być praktyczny i przyjazny.

Estetyka – miło popatrzeć na wymarzony dom

Najciekawsze projekty domów, które chętnie wybieramy bardzo często mają spadzisty dach. Nie ma się czemu dziwić, że decydujemy się właśnie na ten typ zabudowy. Dom z czerwoną dachówką wygląda niezwykle elegancko i jest synonimem bajkowego domu z marzeń.

Bardzo ważnym elementem eleganckiego domu jest elewacja. Wykończenie domu elementami drewnianymi, kamieniem czy czerwoną cegłą powoduje, że dom wygląda gustownie i elegancko. Podświetlając odpowiednio dom, można uzyskać niesamowite efekty, które pozwolą cieszyć się pięknym i praktycznym domem.