sztrum.pl

Dom i Ogród

Budownictwo

Materiały budowlane rodzaje ich i zastosowanie

Samych rodzajów materiałów budowlanych jest bardzo dużo, podział ich nie zawsze jest jednolity a określenie ich jest bardzo rozległe. Pojęcie – materiały budowlane – odnosi się zarówno do betonu, jak i do bardzo złożonych systemów ściennych czy też ocieplanych. Podobnie jest z klasyfikacją materiałów budowlanych. W tym przypadku można je podzielić według ich rodzaju, zastosowania i właściwości technicznych.

Rodzaje materiałów budowlanych

Definicja materiałów budowlanych określa je jako produkty, które służą do trwałego wbudowania w budowane obiekty lub w ich części. Ponadto ich właściwości muszą mieć wpływ na uwarunkowania użyteczności danych miejsc i konstrukcji budowlanych.

Różne materiały budowlane rodzaje swoje mają bardzo zróżnicowane. Są bowiem produkty pochodzące ze środowisk naturalnych, są to materiały naturalne a wyróżnić, wśród nich, możemy: kamienie, drewno. Wytworzone poprzez przeróbkę materiałów naturalnych, czyli betony, lepiszcza bitumiczne, szkło, ceramika, metale, kruszywa czy też spoiwa i wyroby drewnopochodne oraz materiały wywodzące się z tworzyw sztucznych, takie jak: styropian, wata czy inne tworzywa syntetyczne.
Tego typu materiału podzielić można jeszcze ze względu na właściwości techniczne i ten podział obejmuje produkty konstrukcyjne i niekonstrukcyjne oraz izolacyjne.

Do sklepów i hurtowni towary budowlane rozprowadzane są według podziału związanego z ich zastosowaniem. Dlatego też najczęściej spotykane są materiały murowe, stropowe, dachowe, izolacyjne, wykończeniowe i instalacyjne.
Osoby zajmujące się zawodowo budowlanką lub pracami remontowymi dobrze znają każdy rodzaj podziału materiałów budowlanych i wiedzą zawsze, co potrzebują i gdzie mają szukać danego produktu.

Gdzie kupować materiały budowlane?

Wszystko zależy od potrzeb osoby kupującej i potrzebującej dane materiały. W przypadku gdy rzecz dotyczy dużej inwestycji budowlanej, materiały są kupowane i zamawiane w hurtowniach i wielkich składach budowlanych. Tam też zamawiany jest transport i potrzebne materiały, w określonych ilościach, po uregulowaniu rachunku, trafiają bezpośrednio na miejsce budowy.

W przypadku gdy osoba remontująca lub przeprowadzająca małe prace budowlane chce kupić jakiś materiał budowlany, najczęściej udaje się do sklepów lub marketów budowlanych.
Oferowane przez sklepy, składy i hurtownie wszystkie towary budowlane posiadają odpowiednie atesty. Na materiałach budowlanych nie opłaca się oszczędzać. Złej jakości produkty czasami łatwo się niszczą i zamiast kupować jeden raz, musimy kupować dwa razy albo więcej ten sam produkt.