sztrum.pl

Dom i Ogród

Budownictwo

Budowa domu z gotowych elementów – wady i zalety tego rozwiązania

Budowa domu z gotowych elementów nadal nie jest rozwiązaniem, które cieszy się dużą popularnością. A szkoda, bo są to domy, które mają wiele zalet. O czym trzeba wiedzieć, budując dom z prefabrykatów?

Zalety domów z prefabrykatów

Budowa domu z gotowych elementów ma wiele zalet. Jedną z najważniejszych jest krótki czas realizacji, który dla wielu osób ma bardzo duże znaczenie.

Elementy domu powstają w fabryce, na plac budowy przyjeżdżają gotowe. Składanie domu trwa nie dłużej niż 3 dni. Bardzo dużą zaletą domów z prefabrykatów jest możliwość budowania bez względu na warunki atmosferyczne.

Budując dom metodami tradycyjnymi musimy pamiętać, że prac mokrych nie można wykonywać, gdy są opady i minusowa temperatura. Budowa domu z gotowych elementów przypomina składanie domku z kart. Pogoda nie ma żadnego znaczenia, gdyż elementy powstały w fabryce.

Warto również pamiętać, że domy z prefabrykatów budowane są przez wyspecjalizowane ekipy, które mają wiedzę oraz doświadczenie. Ma to ogromne znaczenie dla staranności wykonanych prac. Doświadczeni pracownicy dbają o szczegóły, dzięki czemu domy są solidne i profesjonalnie wykonane.

Wady domów z prefabrykatów

Budowa domu z gotowych elementów trwa bardzo krótko. Dla wielu osób jest to ogromna zaleta, ale gdy inwestor nie ma całej gotówki odłożonej na wykonanie domu, nie jest to metoda, na którą powinien się decydować.

Budowa domu metodą tradycyjną zajmuje więcej czasu. Inwestor ma czas na uzbieranie brakującej sumy pieniędzy. Budowa domu z prefabrykatów wraz z wykończeniem trwa kilka tygodni. Nie jest to dużo, gdy brakuje gotówki.

Trzeba pamiętać, że budowa domu z gotowych elementów odbywa się w dużej części w fabryce. Elementy przyjeżdżają gotowe na plac budowy. Bardzo ważny jest dobry dojazd na działkę. W trakcie budowy będą przyjeżdżały duże samochody ciężarowe, które będą dowoziły niezbędne elementy. Często również niezbędny jest dźwig. Muszą mieć miejsce nie tylko, by dojechać, ale również zakręcić oraz wyładować materiały.

Budując dom z prefabrykatów należy wykonanie powierzyć jednej firmie, która specjalizuje się w tego typu budownictwie. Trzeba zaufać firmie, która stawia dom kompleksowo. Wybór nieodpowiedniej firmy może wiązać się z bardzo poważnymi konsekwencjami.

Budowa domu z gotowych elementów to rozwiązanie szybkie i bardzo skuteczne. Jednak jak każde ma swoje wady. Przed przystąpieniem do budowy trzeba dokładnie przeanalizować swoje możliwości i zdecydować, czy jest to forma budownictwa, która spełnia nasze oczekiwania.