sztrum.pl

Dom i Ogród

Zakupy

Jak kupić działkę budowlaną?

W obecnych czasach coraz więcej osób decyduje się na budowę własnego domu. Z całą pewnością jest to bardzo korzystne rozwiązanie, jednak warto się do niego w odpowiedni sposób przygotować. Kluczowe pytanie brzmi: jak kupić działkę budowlaną? Warto się tego dowiedzieć oraz poznać pewne sprawdzone sposoby.

Księga wieczysta

Podczas zakupu działki budowlanej należy przede wszystkim zwrócić swoją uwagę na jej księgę wieczystą, co jest bardzo istotną sprawą w tym procesie. Księga wieczysta jest jednym z najważniejszych dokumentów, który określa własność danej działki. To właśnie w księdze wieczystej zapisane jest, kto jest właścicielem działki, a także inne istotne informacje na jej temat. Oprócz tego z tego rodzaju dokumentów można również odczytać dane związane z zajęciem hipotecznym danego gruntu. Bez wątpienia jest to bardzo istotna kwestia, która ma duży wpływ na cały proces zakupu.

Wymiary

Kolejnym istotnym aspektem podczas zakupu działki z całą pewnością będą również jej wymiary. Jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ nie na każdej działce można zbudować dom. Warto o tym wiedzieć przed jej zakupem, żeby się później nie zaskoczyć w sposób negatywny. Działka budowlana przede wszystkim powinna mieć wielkość, która liczy nie mniej niż siedemset metrów kwadratowych. Oprócz tego działka również nie powinna mieć mniejszej szerokości niż dwadzieścia dwa metry. Dzięki temu bez większych problemów będzie można zaprojektować na niej dom, dlatego warto na to zwrócić swoją szczególną uwagę.

Media i przyłącza

Wśród istotnych elementów, na które powinno się zwrócić uwagę kupując działkę można również wymienić różnego rodzaju media oraz przyłącza. Bardzo często doprowadzenie mediów do działki jest stosunkowo drogie oraz może pochłonąć znaczne koszty. Dlatego warto się wcześniej upewnić, czy do działki są doprowadzone jakieś media, a jeśli tak to jakie. Jeśli ich nie ma to koszty ich podłączenia należy doliczyć do kosztów kupowanej przez siebie działki.

Droga dojazdowa

Kolejnym istotnym elementem podczas zakupu działki z całą pewnością będzie droga dojazdowa, dzięki której można do niej dojechać. Oprócz tego jeśli do posesji prowadzi jakaś droga to warto się zainteresować, kto jest jej właścicielem. Może to być zarówno droga gminna, jak i własność prywatna. Jeśli jest to własność prywatna to musi zostać na niej ustanowiona tak zwana służebność drogi. Tylko wtedy nowy nabywca działki będzie mógł przejeżdżać przez drogę bez większych problemów, co jest bardzo istotną kwestią w przypadku budowy domu oraz zamieszkania.