Wynajem mieszkania to dobry sposób na dochód pasywny, który może w znacznym stopniu wpłynąć na nasz domowy budżet. Warto jednak pamiętać, że wynajem mieszkania obcej osobie może okazać się niebezpieczny. Najem okazjonalny to forma zabezpieczenia przed nierzetelnym najemcą, która chroni właściciela mieszkania. Jak sporządzić umowę najmu okazjonalnego, by miała moc prawną?
Bat na niewypłacalnych najemców
Umowa najmu okazjonalnego nie jest spisywana po to, by uprzykrzyć życie każdemu najemcy. Jest to jednak bardzo dobre narzędzie prawne, które pomaga w walce z nierzetelnymi najemcami, którzy unikają płatności, niszczą nieruchomość czy uprzykrzają życie sąsiadom.
Osoby wynajmujące mieszkanie bardzo często obawiają się umowy najmu okazjonalnego. Zupełnie niepotrzebnie! Wynajmujący, który osiąga dochód z najmu nieruchomości nie ma korzyści rezygnując z solidnego lokatora. Warto to sobie zapamiętać!
Nie ma również korzyści z lokatora, który unika regulowania swoich zobowiązań. Nieruchomość ma przynosić dochód i właściciel w takiej chwili na pewno nie zawaha się wykorzystać możliwości, jakie daje umowa najmu okazjonalnego.
Jak dobrze sporządzić umowę?
Umowa najmu okazjonalnego ma kilka elementów, które muszą zostać przeprowadzone w prawidłowy sposób, by umowa miała moc prawną.
Umowę najmu wynajmujący i najemca mogą podpisać samodzielnie. Bardzo ważnym elementem umowy jest wskazanie lokalu do którego najemca przeprowadzi się, gdy umowa wygaśnie lub zostanie rozwiązana. Konieczne jest dostarczenie oświadczenia właściciela nieruchomości, do której w takiej sytuacji przeprowadzi się najemca.
Dokument ten musi zawierać adres nieruchomości zastępczej, dane właściciela nieruchomości oraz musi być poświadczony notarialnie.
Kolejny krok należy do najemcy. Z wcześniej sporządzonymi dokumentami musi udać się do notariusza, gdzie sporządza dokument o dobrowolnym poddaniu się egzekucji. Jest to również oświadczenie, że lokator dobrowolnie opuści zajmowany lokal w wyznaczonym terminie. Jest to jedyne oświadczenie, które musi zostać sporządzone w formie aktu notarialnego.
Umowa najmu okazjonalnego daje właścicielowi mieszkania możliwość usunięcia lokatora w ciągu 7 dni. Jeżeli lokator nie zastosuje się do tego dokumentu właściciel może w sądzie złożyć wniosek o nadanie klauzuli wykonalności. Sąd rozpatrzy wniosek w ciągu 3 dni.
Najemca, który poddaje się dobrowolnej egzekucji może być eksmitowany również w miesiącach zimowy. Przed eksmisją nie są chronione osoby małoletnie oraz kobiety ciężarne.