Budowa domu stanowi nie lada wyzwanie, jednak ani ogromna ilość formalności, koszty ani czas, nie zniechęca. Wręcz przeciwnie, z roku na rok wydaje się coraz więcej pozwoleń na budowę. Wielu ludzi marzy o własnym domu, a ostanie wydarzenia związane z pandemią, pokazały ile komfortu daje posiadanie choćby kawałka ogródka.
Budowa – od czego zacząć?
Wybudowanie domu jednorodzinnego jest dużym przedsięwzięciem obarczonym mnóstwem formalności i bardzo łatwo jest się w nich pogubić, dlatego dobrze jest zrobić sobie plan, który usystematyzuje pewne kwestie. Przyjmijmy optymistyczny wariant, że posiadamy działkę, która jest budowlana i nie ma konieczności występować o zmianę Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, ani o warunki zabudowy. Można wtedy wybrać i kupić projekt architektoniczno-budowlany. Tutaj są dwie opcje, albo decydujemy się na gotowy, albo sporządzamy indywidualny, który jest sporo droższy, ale wtedy mamy pewność, że dom będzie dokładnie taki, jak chcemy. Później konieczne jest uzyskanie promesy na przyłączenie mediów i to również wiąże się z kosztami, ale także z czasem oczekiwania. Zdarza się tak, kiedy działka jest daleko od sieci. Jeśli jednak załatwimy to wszystko, kolejnym etapem jest pozwolenie na budowę, na wydanie którego urząd ma aż 65 dni. Zanim pozwolenie się uprawomocni, trzeba odczekać kolejne 14 dni, Następnie następuje zgłoszenie budowy i uzyskanie dodatkowych opinii lub uzgodnień. Tuż przed rozpoczęciem inwestycji należy jeszcze udać się do powiatowego inspektora budowlanego i wystąpić o wydanie dziennika budowy, który jest do odbioru po 3 dniach. Po załatwieniu tego wszystkiego rozpoczyna się budowa stanu surowego otwartego.
Budowa w praktyce
W związku z tym, że budowa jest drogą inwestycją, wielu rozważa budowę domu samodzielnie. W internecie nie brakuje forów i grup pod tytułem: budowa domu system gospodarczy, na których ludzie wymieniają się doświadczeniami, a także udzielają sobie porad. Na czym w ogóle polega taki sposób budowy? Chodzi o to, że to organizuje prace budowlane, do których zatrudnia poszczególnych fachowców. Sam też bierze czynny udział w pracach budowlanych, często z pomocą rodziny czy znajomych. Dzięki temu znacznie obniża koszty. To samo dotyczy zakupu materiałów, które dokonywane są samodzielnie, a nie przez firmę, która zajmuje się budową. Dzięki temu również można zaoszczędzić, ale trzeba pamiętać o tym, żeby sprawdzać i porównywać ceny. Czasami kupując wszystko w jednym miejscu można liczyć na rabaty. Według różnych źródeł oszczędności na budowie systemem gospodarczym mogą wynieść od 10 do 20%, a wiele prac nie wymaga zatrudniania wykwalifikowanych firm budowlanych.