sztrum.pl

Dom i Ogród

Budownictwo

Drewniane czy plastikowe – jakie okna najlepsze?

Proces wyposażania i urządzania domu to naprawdę niezwykle skomplikowane zadanie. Trzeba zwrócić uwagę nie tylko na takie elementy, jak samo stawianie budynku, lecz również na jego wyposażanie w odpowiednie meble, podłogi, a także co niezwykle trudne, we właściwe okna. Niestety mało kto wie, jakie okna będą najlepsze do jego domu. Na szczęście wybór ten z reguły ogranicza się po prostu do materiału ich wykonania.

Okna drewniane

Nie da się ukryć, że jeśli ktoś się zastanawia nad tym, jakie okna są najlepsze, zdecydowanie zainteresuje się w pierwszej kolejności oknami drewnianymi. Stolarka drewniana cieszy się bowiem naprawdę ogromnym zainteresowaniem, głównie z powodu swojego rewelacyjnego, bardzo pięknego wyglądu. Dzięki takiemu oknu całe pomieszczenie, jak i również elewacja budynku, prezentuje się po prostu rewelacyjnie.
Oczywiście drewniane okna to nie tylko zalety od strony estetyki, lecz również kilka innych, równie ważnych spraw użytkowych. Przede wszystkim na uwadze trzeba mieć to, że są to okna odpowiednio przepuszczające powietrze, a także w dobrym stopniu izolujące od hałasu, czy też temperatury. Montuje się je łatwo, a także dość szybko i sprawnie. Co bardzo ważne, można je naprawiać w przypadku ich uszkodzenia.
Niestety okna drewniane mają też kilka wad – przede wszystkim są to modele niezwykle drogie, znacznie przewyższające ceną wszystkie inne wersje okien. Po drugie wymagają one regularnego i bardzo skrupulatnego ich konserwowania. Tylko dzięki dodatkowej chemii są one w stanie uporać się ze wszystkimi niebezpieczeństwami w postaci np. wilgoci.

Okna plastikowe

Drugim bardzo popularnym rodzajem okien są wersje plastikowe. Choć nie są one tak ładne jak modele drewniane, to jednak charakteryzują się dobrą ceną, a także niezwykłymi właściwościami izolującymi. Nie tylko są praktycznie bezgłośne, jeśli chodzi o ilość przedostającego się przez nie hałasu, lecz również są bardzo szczelne, jeśli chodzi o przepuszczanie temperatury. Co więcej, są zupełnie niewrażliwe na działanie wilgoci.
Ogromną wadą takich okien jest jedna to, że nie są one w żadnym stopniu naprawialne, czyli jeśli doznają one uszkodzenia, w postaci choćby nawet porysowania, chęć pozbycia się skazy oznaczać będzie konieczność wymiany całego okna.

Drewniane czy plastikowe – jakie okna najlepsze?

Jak zatem widać wybór pomiędzy tymi dwoma rodzajami okien jest naprawdę bardzo trudny. Oba modele posiadają silne strony, oraz wady, które mogą znacznie utrudnić korzystanie z nich. Warto więc poważnie się zastanowić nad tym, które wady będą najmniej dotkliwe i dopiero wtedy podjąć decyzje co do ich wyboru.