sztrum.pl

Dom i Ogród

Budownictwo

Małe mieszkanie jak urządzić wskazówki i porady

O małych mieszkaniach można powiedzieć wiele. Są przytulne, pozwalają na stworzenie tam cudownej relaksującej atmosfery, nie przytłaczają powierzchnię. Mają jednak również pewne swoje wady. Trzeba je sprytnie zaaranżować, aby mieszkanie było funkcjonalne, spełniające potrzeby mieszkańców. Na szczęście z dobrymi poradami od dekoratorów i architektów to dużo prostsze. Poniżej kilka wskazówek, które bez wątpienia będą przydatne dla każdego, kto właśnie urządza swoje przytulne gniazdko.

Małe mieszkanie jak urządzić?

Małe mieszkanie warto urządzać bez pośpiechu. Dlaczego? Bo wtedy uda się uniknąć wielu różnych błędów, wpadek, niepotrzebnych wydatków. Najlepiej trochę tam pomieszkać, dzięki czemu pozna się swoje potrzeby, które zostaną uwzględnione podczas aranżacji. Zwykle w kawalerce największą trudność stanowi pogodzenie potrzeb związanych ze stworzeniem strefy wypoczynku, w której przyjmujemy gości, jednocześnie bez rezygnowania ze strefy sypialni dla mieszkańców. Można postawić na rozwiązanie, jakim jest zakup kanapy rozkładanej. Wtedy za dnia służy ona jako mebel do wypoczynku, w nocy jest rozkładana i służy do spania. Inną ciekawą opcją jest stworzenie sypialni, która będzie niejako ukryta czy schowana za kotarą. Można pokusić się też o zbudowanie antresoli, szczególnie w mieszkaniach o dosyć dużej wysokości, na przykład w kamienicy. Wtedy strefa sypialni zostanie przeniesiona powyżej linii wzroku, a wszystkie potrzeby zostaną pogodzone.

Czy korzystać z usług architekta?

Jeżeli do zagospodarowania mamy naprawdę niewielką przestrzeń, w której chcemy stworzyć strefę do spania, do wypoczynku, a nawet do pracy, dobrym pomysłem może być skorzystanie z pomocy architekta wnętrz. To osoby, które specjalizują się w pomocy w urządzaniu właśnie takich mikroprzestrzeni. Znają wiele różnych ciekawych rozwiązań, mogą podpowiedzieć, jakie meble zamówić na wymiar, aby przestrzeń zaaranżować jak najsprytniej. Generalnie zawsze sprawdza się zasada, aby trzymać się raczej jasnej kolorystyki i nie przesadzać z ilością dekoracji i elementów wyposażenia. Dlaczego? Bo małe pomieszczenia jest bardzo prosto zagracić. A wtedy we wnętrzu cały czas panuje bałagan i mieszkaniec może czuć się przytłoczony. Rozwiązania pozwalające ukrywać różne rzeczy, chować je, dają szansę na szybkie wizualne ogarnięcie przestrzeni. W takich pomieszczeniach łatwiej się pracuje i odpoczywa. Sporo nowatorskich rozwiązań dotyczących urządzania małych mieszkań można znaleźć w internecie. Warto szukać tam inspiracji, które później uda się przenieść do własnego mieszkania.