sztrum.pl

Dom i Ogród

Jak uzdatniać wodę do picia?
Dom

Jak uzdatniać wodę do picia?

Filtry do uzdatniania wody stały się powszechnym rozwiązaniem, które stosuje się w wielu gospodarstwach domowych. Nie ma większego znaczenia to czy wodę pobieramy z sieci wodociągowej, czy też ze studni, ponieważ jej jakość zawsze może być niska, a z czasem nawet się pogarszać.

Taka woda może także zawierać dość dużą ilość szkodliwych dla zdrowia pierwiastków, dlatego też nie warto jej spożywać bezpośrednio po nalaniu z kranu. Mimo tego, że spełnia ona obowiązujące i wymagane normy, to jednak dla większości osób jej jakość jest niewystarczająca.

Warto zaznaczyć również to, że twarda woda może nasilać trądzik, doprowadzać do wysuszenia skóry oraz osłabiać włosy i powodować ich wypadanie. Dlatego też warto pomyśleć o zainwestowaniu w profesjonalne filtry do wody.

Czym są filtry do uzdatniania wody?

Profesjonalne systemy uzdatniania wody pomagają oczyszczać ją z nadmiaru szkodliwych pierwiastków takich jak mangan, chlor i metale ciężkie. Usuwają również bakterie i cząstki stałe. W ten sposób biorąc prysznic, będziemy mieli kompleksowo oczyszczoną wodę.

Filtry do wody zapewniają dodatkową wygodę oraz swobodę użytkowania, ponieważ nie musimy w ten sposób inwestować w żadne dodatkowe urządzenia. Co najważniejsze, filtr do wody nie usuwa wartościowych minerałów ani składników odżywczych, co jest jego największą zaletą.

Kiedy warto postawić na filtry do wody?

Żeby mieć pewność, że potrzebujemy filtrów do uzdatniania wody, najlepiej jest wykonać jej analizę w lokalnej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Najczęściej takie badania są darmowe i w ten sposób najszybciej dowiemy się, jaka jest twardość wody i czy będziemy potrzebować systemu uzdatniania.

Taką analizę można także wykonać, kiedy pobieramy wodę ze studni. Mimo tego, iż wiele osób twierdzi, że taka woda jest też znacznie lepsza niż ta z kranu, to jednak jej stan może się bardzo drastycznie pogorszyć, kiedy na przykład dojdzie do podtopienia. Najczęściej wtedy jej barwa staje się mętna i ma ona charakterystyczny, nieprzyjemny zapach.

Jakie są największe zalety filtrów do uzdatniania wody?

Bardzo dużą zaletą filtrów uzdatniających wodę jest to, że skutecznie obniżają jej twardość. W ten sposób zwiększamy żywotność urządzeń, które zasilane są wodą, ponieważ im wyższa jest jej twardość, to tym większy tworzy się osad. Każdy kiedyś miał styczności z kamieniem, który osadza się na armaturze lub urządzeniach sanitarnych albo też w czajniku, w którym gotujemy wodę na herbatę.

Trzeba również wspomnieć o tym, że twarda woda bardzo niekorzystnie działa na gruczoły łojowe oraz skórę i włosy. Bardzo często mamy wtedy do czynienia ze zjawiskiem przesuszenia skóry. Tego wszystkiego można pozbyć się dzięki zamontowanie filtrów do wody.

Na koniec warto dodać, że filtry do uzdatniania wody poprawiają przede wszystkim właściwości wody pitnej. W ten sposób pozbędziemy się nieprzyjemnego zapachu czy posmaku, który występuje, gdy nalewamy wodę prosto z kranu czy ze studni.