sztrum.pl

Dom i Ogród

Dom Nieruchomości

Ocieplanie dachów – jak zrobić to prawidłowo?

Ocieplanie dachów jest priorytetem każdego właściciela nieruchomości, który myśli racjonalnie i troszczy się o swoje wydatki. Prawidłowo ocieplony dach chroni mieszkańców nie tylko przed chłodem, ale również przed upałami latem. Co trzeba wiedzieć o ocieplaniu dachów?

Czym ocieplić dach?

Sposobów na ocieplanie dachów jest kilka. Bardzo często wykorzystywanym materiałem do ocieplenia dachów jest wełna mineralna lub szklana. Dzięki temu, że dobrze izoluje ciepło, jest dźwiękoszczelna oraz ognioodporna nadal cieszy się dużą popularnością wśród właścicieli domów.

Kolejnym materiałem są płyty i prefabrykaty styropianowe. Ich największą zaletą jest szybki i łatwy montaż. Trzeba jednak wiedzieć, że izolują słabiej niż wełna mineralna. Mają większą przepuszczalność hałasów oraz są mniej ognioodporne.

Nie zawsze ocieplanie dachów polega na zabezpieczeniu całej powierzchni. Są sytuacje, w których należy uszczelnić niewielkie szczeliny. Do takich zadań najlepiej nadaje się pianka poliuretanowa, która jest łatwa w montażu. Jednocześnie pozwala na długo i skutecznie rozprawić się z problemem.

Nie można zapomnieć o wentylacji

Ocieplanie dachów polega na uszczelnieniu wszelkich szczelin, którymi do wnętrza domu może dostać się wilgoć. Koniecznie jednak trzeba pamiętać, że niezbędnym elementem jest dobra wentylacja.

Wydostanie się pary wodnej czy odparowanie wilgoci to warunek utrzymania dachu oraz poddasza bez wilgoci oraz pleśni, która szybko rozwinęłaby się w takich warunkach.

Kiedy ocieplać dach?

Ocieplanie dachów powinno być przeprowadzone w optymalnych warunkach pogodowych. Bardzo ważne jest unikanie prac w dni, gdy są opady atmosferyczne. Śnieg oraz deszcz wykluczają ocieplanie dachów.

Ważne jest również zachowanie odpowiedniej temperatury. Najkorzystniejsza jest temperatura w granicach od 5º C do 25º C. Ważne jest osłonięcie wykorzystywanych materiałów przed wiatrem, jak i słońcem.

Jakie błędy najczęściej są popełniane przy ocieplaniu dachów?

Ocieplanie dachów to praca, która wymaga wiedzy, doświadczenia i precyzji. Złe wykonanie ocieplenia może spowodować bardzo wiele szkód. Dach może przeciekać, co spowoduje duże straty materialne i zmusi właściciela do szukania usterki, co jest bardzo trudnym zadaniem.

Najczęściej błędy popełniane są w rejonie ościeżnic, okien czy kominów. Połączenia powinny być wodoszczelne i elastyczne. Niepoprawne mocowanie rur spustowych czy rynien może uszkodzić powierzchnie dachu. Nie można naruszyć mostków cieplnych.

Dom, który ma właściwie ocieplony dach nie będzie przepuszczał wilgoci, co pozwoli mu służyć nam przez wiele lat bez gruntownych remontów. Bardzo ważna jest jednak okresowa kontrola dachu, która pozwoli wyłapać wszelkie usterki.