Aby przeprowadzić jakąkolwiek inwestycję budowlaną na działce, należy odpowiednio przygotować grunt. Pojawia się więc konieczność wykonania niwelacji terenu. Jak ją wykonać, opowiemy w poniższym poradniku.
Niwelacja terenu to proces, który musi być prowadzony według jasno ustalonego planu
Aby prowadzić jakiekolwiek roboty ziemne, trzeba je wcześniej dobrze zaplanować. Ta reguła także odnosi się do wykonywania niwelacji terenu. Postanowiliśmy w tym artykule wykorzystać wiedzę ekspertów — pracownik firma oferującej usługi koparką i wywrotką w Będzinie (reminstal.eu) opowiedział nam o krokach, które są niezbędne do przeprowadzenia udanej niwelacji terenu.
Według porad udzielonych naszej redakcji prace powinny obejmować następujące kroki.
Dokładnie planowanie prac
W pierwszej kolejności warto określić stan gleby — jej rodzaj i strukturę. Ten krok jest niezwykle istotny, bo dzięki niemu można przewidzieć występowanie ewentualnych trudności związanych z realizacją prac.
Również planowanie niwelacji terenu pozwala ustalić, jakiego rodzaju sprzęt będzie potrzebny do realizacji robót ziemnych.
Podczas planowania niwelacji warto pomyśleć o takich kwestiach jak:
-
Miejsce składowania ziemi;
-
dokładne pomiary działki i określenie różnic poziomów;
-
Analiza infrastruktury znajdującej się w gruncie (ewentualne instalacje gazowe, energetyczne czy wodne);
Taka analiza daje solidną podstawę do rozpoczęcia prac związanych z niwelacją. Teraz czas na wybór koparki.
Wybór odpowiedniej koparki
Gdy ustalimy, z jakim rodzajem gleby mamy do czynienia na działce, możemy zabrać się za wybór odpowiedniej koparki. W niektórych sytuacjach może się okazać, że w zupełności wystarczy obecność minikoparki.
-
W przypadku działek o powierzchni nieprzekraczającej 5000 metrów kwadratowych, wystarczająca jest minikoparka — ich główną zaletą jest łatwość manewrowania na ciasnych powierzchniach;
-
Jeśli na działce panują spore różnice w terenie a jej rozmiar przekracza znacznie 5000 metrów kwadratowych, wtedy sensownym wyborem będzie sięgnięcie po dużą koparkę. Jeśli nierówności są spore, warto skorzystać z obecności koparki gąsienicowej.
Przygotowanie terenu i właściwa niwelacja terenu
Gdy już całe planowanie masz za sobą, przychodzi czas na właściwe działania. Pierwszym z nich jest, nazwijmy to, sprzątanie działki. Należy usunąć wszelkie kamienie, rośliny i drzewa znajdujące się w warstwie wierzchniej ziemi.
Gdy działka jest wolna od wszelkich przeszkód, możesz przejść do działania — do rozpoczęcia niwelacji terenu. Jest kilka reguł, które warto mieć w głowie, wykonując tego typu prace ziemne.
-
Pracę wykonuj w pierwszej kolejności w najwyższych punktach działki — zebraną ziemię przemieszczaj na niższe obszary.
-
Dobrze byłoby, gdybyś dysponował urządzeniem, które się określa mianem niwelatora. Przyrząd ten służy do określania poziomu gruntu.
Ziemia pochodząca z niwelacji terenu – ważny surowiec
Podczas niwelacji terenu powstają spore ilości luźnej ziemi. Warto ją odpowiednio wykorzystać Jeśli jej jakość na to pozwala, można zdecydować się na wykorzystanie jej do przygotowania podsypki pod chodniki kostkę brukową na posesji. Oczywiście pod warunkiem, że niwelujesz grunt pod przyszłą budowę domu.
Jeśli Twoim pracom przyświeca inny cel, możesz skontaktować się z firmą, która zajmuje się skupem kruszyw i ziem. Takie przedsiębiorstwo powinno być zainteresowane ziemią pochodzącą z Twojej inwestycji. Również firmy budowlane mogą wykorzystać ziemię tę ziemię do prac związanych u innych klientów.
Jak wykonać niwelację terenu koparką? (słowo podsumowania)
Jak widzisz, wykonywanie niwelacji terenu nie musi być skomplikowanym zadaniem. Oczywiście większość osób nie będzie w stanie wykonać go samodzielnie, bo są tutaj niezbędne umiejętności operatora koparki — na szczęście bez trudu można znaleźć na rynku firmy, które realizują tego typu inwestycje.
Artykuł sponsorowany