sztrum.pl

Dom i Ogród

Wnętrza

Woskowanie podłogi – na czym polega?

Woskowanie podłogi to stosunkowo prosty zabieg, który zabezpiecza drewniane podłogi i nadaje im piękny wygląd. Woskowanie można wykonać samodzielnie przy wykorzystaniu profesjonalnych środków. Przy przeprowadzaniu woskowania warto jednak pamiętać o pewnych zasadach, które zapewnią powodzenie zabiegu pielegnacyjno-ochronnego.

Zalety woskowania podłogi

Wosk do podłóg drewnianych wraca do łask. Jego stosowanie zabezpiecza powierzchnię przed uszkodzeniami mechanicznymi i nadaje im estetyczny wygląd. Woskowane podłogi mają charakterystyczny zapach, który przywodzi na myśl dawne wnętrza i pięknie lśnią przez długi czas. Warstwa ochronna, która tworzy się na woskowanej podłodze nie przepuszcza wilgoci, dlatego też posadzka drewniana nie chłonie wylanych płynów i można ją łatwo utrzymać w czystości. Dzięki temu zabiegowi podłoga z drewna może być ułożona w salonie, kuchni czy nawet w łazience.

Na czym polega woskowanie podłóg?

Przed przystąpieniem do woskowania parkietu, należy go starannie przygotować. Z powierzchni drewna usuwa się resztki starej powłoki ochronnej przy pomocy wełny stalowej oraz specjalnego rozpuszczalnika do wosku. Malowany lub olejowany parkiet jest możliwy do woskowania, ale dopiero po jego wcześniejszym cyklinowaniu. Wzmocnienie efektu plamoodporności można uzyskać poprzez wcześniejsze zastosowanie profesjonalnego podkładu do parkietu i podłóg drewnianych. Wosk jest dostępny w stałej formie, dlatego też wymaga podgrzania lub zastosowania rozpuszczalnika. Wosk kładzie się na parkiet rozprowadzając go zgodnie z kierunkiem włókien drewna, aż do równomiernego pokrycia powierzchni. Wykorzystuje się do tego bawełnianą szmatkę, specjalną szczotkę lub maszynę do woskowania podłóg. Zgodnie z zaleceniami producentów wosku, należy nałożyć 2-3 warstwy preparatu w odstępach 4-6 godzin. Dobrze jest zrobić wcześniejszą próbę na niewielkiej powierzchni parkietu, wówczas można sprawdzić, czy efekt woskowania będzie zadowalający.

Środki ostrożności

Prawidłowe woskowanie podłóg drewnianych wymaga zastosowania pewnych środków ostrożności. Przez około 10 dni po woskowaniu nie należy myć podłogi na mokro i rozkładać na niej dywanów. Warto pamiętać o regularnej pielęgnacji drewna i częstym odkurzaniu wnętrz, ponieważ piasek i żwir niszczą powierzchnię parkietu. Ciężkie meble spoczywające na podłodze dobrze jest wyposażyć w filcowe podkładki.
W czasie woskowania konieczne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji wnętrza – najlepiej przeprowadzać ten zabieg ochronny w okresie, w którym możliwe jest otwarcie okien i wietrzenie pomieszczenia.